PANIKA UN ILGSTOŠA ĢENERALIZĒTA TRAUKSME.
Par paniku, kā vienu no subjektīvi grūtāk paciešamiem stāvokļiem ir sastopami neskaitāmi raksti. Interneta vidē daudz diskusiju, kurās savā starpā par pārciesto dalās pacienti, viens otram iesaka terapijas metodes, no kurām daudzas ir izteikti savādas un apšaubāmas.
Nav šaubu, ka ilgstoša, vispārēja trauksme, kuras intensitāte diennakts laikā mainās maz, būtu mazāk mokoša, kā panikas lēkme, kura sākas bez jebkādiem redzamiem iemesliem un ilgst ne vairāk par stundu.
Vispirms pakavēšos pie ģeneralizētas trauksmes, kura tāpat kā panika, var būt atsevišķs psihes fenomens, nesaistīts ar citu orgānu sistēmu saslimšanu.
Vispārēja jeb ģeneralizēta trauksme.
Savā ārsta praksē nācies sastapt neskaitāmus pacientus, kuri stāsta, ka jau atverot acis, izjūt neizskaidrojamu satraukumu, kas nereti kombinējas ar dažādas intensitātes bailēm.
Jau atmostoties, trauksmes līmenis ir tik augsts, ka grūti sakoncentrēt domas, vērojama roku trīce, neveiksmes vai nelaimes priekšnojauta. Bieži šo stāvokli pavada sirdsklauves, paātrināts pulss, aukstuma sajūta, drebuļi.
Pacientiem grūti iziet no mājām, doties uz darbu, uzsākt normālas dienas gaitas. Bieži tiek meklēti visdažādākie iegansti, lai paildzinātu atrašanos mājās, kas dod iluzoru drošības sajūtu.
Trauksmes laikā ir muskulatūras un kustību spriedze, pievienojas veģetatīvās nervu sistēmas darbības traucējumi.
Ar grūtībām iesāktais rīta cēliens, trauksmi nereti nedaudz samazina, bet pēc neilga laika, kad jau iziets no mājām, spriedze un nemiers atjaunojas.
Dažādas intensitātes trauksme un iekšējā spriedze turpinās visas dienas laikā, apgrūtinot koncentrēties darbam. Nereti ir neapzināta vēlme darbus padarīt pēc iespējas ātrāk, kaut tam nav pamatota iemesla.
Dienas laikā, pat pozitīvas emocijas nespēj pilnībā satraukumu novērst.
Apdomājot trauksmes iespējamo cēloni, tam nav atrodams objektīvs pamats.
Parasti pacienti ar ģeneralizētu trauksmi palīdzību meklē pie ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts visbiežāk pats uzsāk terapiju pēc galēji vienkāršas shēmas – uzklausot pacienta ātri izteiktās sūdzības, izraksta kādu no milzīgā klāsta trankvilizatoriem. Šīs grupas medikamenti sākotnēji dod vēlamo rezultātu. Pacients mazāk izjūt trauksmi, tā mazāk traucē dienas gaitas, bet lai šo komforta sajūtu saglabātu, pakāpeniski, nereti, neapzinoties, trankvilizatoru deva tiek palielināta. Iespējamās blaknes no trankvilizatoriem, pacientiem bieži šķiet nenozīmīgas, jo salīdzinot ar agrākajām grūtībām, šķietamais emocionālais komforts ir nozīmīgāks. Tas ir viens no trankvilizatoru atkarības rašanās veidiem.
Lai izārstētu ģeneralizētu trauksmi, nepieciešama kompleksa terapija, kurā ietilpst psihiatriska ārstēšana un psihoterapija. Ja slimīgo stāvokli provocējusi smaga psihotrauma vai ilgstoša psihotraumējoša situācija, nepieciešama psihoterapeita palīdzība.
Šajā gadījumā psihiatrs ir vadošais ārsts, kuram jāuzņemas terapija – jāordinē adekvāta, ikdienas gaitas netraucējoša antidepresantu un dienas trankvilizatoru shēma, nepieciešamības gadījumā jākoriģē miegs. Lai mazinātu ķīmisko preparātu lietošanu, pamatota ir video terapijas nozimēšana. Tā dos iespēju ne vien medikamentus lietot mazākās devās, bet uzlabos iemigšanas procesus un pacientā radīs iekšējas harmonijas izjūtu. Būtiskākais, ka to pacients pats var pielietot neizejot no mājām, situācijā, kad tas visvairāk nepieciešams.
Šis fakts ir būtisks, jo katra došanās pie ārsta rada papildus negatīvā stresa pacientam, kas terapijas procesu kopumā var ievērojami paildzināt.
Manuprāt, nav nozīmes plaši aprakstīt ģeneralizētu trauksmju etioloģiju un patoģenēzi, bet dot padomus, kā pacientam pašam sev palīdzēt atgūt iekšēju harmoniju un mieru.
Rekomendēju vienkāršu shēmu – psihiatrs nozīmē un pielāgo Jums atbilstošāko medikamentozo terapiju kombinācijā ar video terapiju, kas nereti aizstāj psihoterapeita pakalpojumus.
Tā kā katrs pacients ir personība ar savu pasaules uztveri, nav iespējams viennozīmīgi rekomendēt to vai citu relaksācijas DVD. Tā izvēle pamatā ir paša pacienta ziņā. Tam par iemeslu ir pacientam patīkamākā mūzika un patīkamākā vizuālā vide, kur aizved video.