Medicīna. Dr.Inārs Švarcs

 

Video terapija.


VIDEO TERAPIJA

 

Cilvēka smadzenes darbojas trīs domāšanas un apkārtējās pasaules uztveres sistēmās. Jebkuram cilvēkam darbojas visas trīs sistēmas, bet viena ir attīstīta labāk par abām pārējām, tā ir dominējošā. No tā izriet, ka cilvēkus iedala 3 tipos:

  • Vizuālais
  • Audiālais
  • Kinētiskais

 

Vizuālā tipa cilvēks apkārtējo pasauli, notikumus un izjūtas galvenokārt uztver ar redzi. Šai gadījumā būtiska ir redzētā krāsainība, spilgtums, estētiskais saturs.

 

Audiālā tipa pārstāvjiem uztvere un no tā izrietošās emocijas galvenokārt nosaka dzirdētais, jo uztvere pamatā notiek ar dzirdes funkciju. Šiem cilvēkiem svarīgi ne tikai kaut ko redzēt, bet pats būtiskākais ir dzirdēt. Te būtiska loma ir mūzikai, patīkamām skaņām. Piemēram, jūras šalkšana, meža skaņas, u.t.t. Nereti tikpat svarīgu lomu kā skaņas, šiem cilvēkiem spēlē arī klusums.

 

Kinētiskais tips. Šī cilvēku grupa pasauli uztver arī ar redzi, bet būtiskākais ir ne redzētais, bet svarīgi, lai redzētais būtu kustībā, lai tas atrastos dinamikā.

 

Pats par sevi saprotams, ka nav iespējams pilnvērtīgs efekts, ja cilvēks pasauli uztvers ar kādu no minētajām funkcijām izolēti.

Video terapijā apvienoti visi 3 dominējošie uztveres un domāšanas tipi, līdz ar to tā iedarbojas praktiski uz jebkuru no mums.

Relaksācijas DVD ir kā universāls medikaments, kas iedarbojas uz jebkuru. Pēc šī paša principa tiek veidoti reklāmas klipi, kurus rāda TV, lai reklamējamo preci uztvertu vienlīdz efektīvi visu domāšanas tipu skatītāji.

Atgriežoties pie relaksācijas DVD, jāpiemin, ka vienam skatītājam no šīm filmām dominējošā būs mūzika, citam attēls, citam viss kopumā.

Visbiežāk relaksācijas DVD tiek izmantotas gan mūzika, gan dabas skaņas.

Mūzikai pašai par sevi ir sedatīvs (nomierinošs) efekts. Miksējot to ar dabā dzirdamajām skaņām – jūras vai vēja šalkoņa, putnu balsīm, nomierinošais efekts uz cilvēka psihi pastiprinās.

Ne mazāk būtisks ir ritmiskums, piemēram, filmās, kurās dominējošo lomu spēlē jūra vai okeāns. Ritmiskas skaņas un ritmiska kustība uz psihi iedarbojas nomierinoši.

Praksē pierādīts, ka uz daudzu cilvēku psihi nomierinoši iedarbojas atsevišķi Bēthovena un Mocarta skaņdarbi.

Respektējot to, ka gaumes katram no mums atšķiras, ir iespēja izvēlēties DVD ar sev tīkamu muzikālo pavadījumu.

Runājot par filmās redzamo, jāuzsver, ka katrs no skatītājiem ir personība, kas nosaka to, ko cilvēks labprātāk vēlētos redzēt, kas viņu vislabāk nomierinātu, kas visefektīgāk likvidētu iekšējo spriedzi.

To respektējot, filmas tiek veidotas gan pēc tematikas, gan sezonalitātes principa. Ir filmas, kurās redzami atsevišķi gadalaiki, tikai ūdens, mežs, kā arī, kur sižets ir miksēts.

Ņemot vērā, ka kinētisms jeb attēla kustība ne visiem ir dominējošā, relaksācijas DVD veidošanā izmanto arī slaidšova principu – uz laikā mainīgiem attēliem tiek uzmontēta atbilstoša relaksējoša mūzika.

Video terapijā izmantotajos DVD nesastapsim griezīgas, satraucošas skaņas un pārspīlētus video specefektus. Strādājot ar pacientiem, videoterapijas efektivitāte ir pierādīta neskaitāmas reizes.

Pierādījies, ka video terapija pacientiem ievērojami mazina vai pat atbrīvo tos no panikas, trauksmes, iemigšanas traucējumiem.

šī terapija labvēlīgu efektu devusi pat situācijās, kad cilvēks bijis tuvu suicīda izdarīšanai.

Līdz šim neesmu fiksējis nevienu gadījumu, kad videoterapija nedotu pozitīvu rezultātu.

Sedatīvais efekts pastiprinās un iestājas ātrāk, ja filma biežāk tiek skatīta.

Kā jau minēju, relaksācijas DVD izmatojami arī kā iemigšanas līdzeklis, jo mazinoties iekšējai spriedzei, adekvātāk iestājas kavēšanas procesi un vakarā, skatoties filmu, cilvēks vieglāk un ātrāk iemieg.

Jāpiebilst, ka video terapija nav universāls līdzeklis nervu sistēmas problēmu terapijā. Kombinācijā ar medikamentozo terapiju, tā paātrina vēlamā ārstnieciskā efekta iestāšanos un ievērojami samazina nepieciešamību pēc medikamentiem, vienlaicīgi nenodarot nekādu kaitējumu nevienai no orgānu sistēmām.

 

Informācija par relaksācijas DVD iegādi: inarssvarcs@inbox.lv

2011-06-26 06:38  |  Skatīts: 1562x

Atpakaļ